30.04.24
Agnieszka radzi: zmysłowe usta na wiosnę!
Dlaczego teraz warto zdecydować się na powiększenie ust? Wraz z nadejściem wiosny, wiele osób zaczyna zwracać uwagę na swoje wygląd, a jednym z elementów, które mogą znacząco wpłynąć na urok osobisty, są pełne i kształtne usta. Po chłodnej zimie, kiedy skóra może być bardziej podatna na suchość, zabieg powiększenia ust może być doskonałym sposobem na więcej»

KONTAKT


Blog

HomeBlog › Skleroterapia - leczenie żylaków (pajączków) kończyn dolnych

Skleroterapia - leczenie żylaków (pajączków) kończyn dolnych

02.01.2021

Pomimo wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych technicznie metod leczenia problemów żylnych, metoda skleroterapii w dalszym ciągu pozostaje najczęściej wykonywanym zabiegiem we współczesnej flebologii.

Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia, czyli leczenie obliterujące jest metodą leczenia żylaków kończyn dolnych polegającą na iniekcji roztworu środka sklerotyzującego (powodującego zanik żylaka) do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia. Jest ona najstarszą i najpopularniejszą z małoinwazyjnych metod leczenia wewnątrznaczyniowego, stosowaną w obliteracji naczyń żylnych o różnej średnicy.

Obok leczenia chirurgicznego i nowych metod leczenia żylaków stanowi ona trzecią główną grupę zabiegowych metod leczenia poszerzonych naczyń żylnych kończyn dolnych, z powodzeniem stosowaną na świecie już od kilkudziesięciu lat. Początki stosowania obliteracji żylaków datuje się na XIX wiek. Dopiero po 1920 roku zaczęto wykorzystywać skleroterapię, jako metodę alternatywną do leczenia chirurgicznego.

Roztwory stosowane w leczeniu sklerotyzującym zawierają substancje należące do różnych grup chemicznych, ale efekt ich działania jest podobny. Wywołują stan zapalny wewnątrz naczynia, prowadzą do wykrzepiania krwi w jego wnętrzu, stopniowego włóknienia i zamykania się żylaka, który ostatecznie ulega całkowitemu zanikowi poprzez wchłonięcie przez otaczające go tkanki.

Co powinien wiedzieć Pacjent przed przystąpieniem do zabiegu skleroterapii?

Decydując się na leczenie przy użyciu metody skleroterapii Pacjent musi mieć świadomość możliwości i ograniczeń tej metody, jak również związanych z nią pewnych niedogodności. Wszystkie niezbędne informacji na ten temat przedstawia lekarz przed wykonaniem zabiegu, w czasie wizyty kwalifikacyjnej.

  • zabieg skleroterapii jest bezpieczny, pod warunkiem, że zostanie on przeprowadzony prawidłowo, przez doświadczonego lekarza. Istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu, dlatego też lekarz musi posiadać wszystkie informacje na temat stanu zdrowia Pacjenta.
  • zabieg mikroskleroterapii (dotyczy zamykania pajączków i żył siatkowatych) w większości przypadków wykonywany jest bez znieczulenia miejscowego, ponieważ samo znieczulenie jest zwykle bardziej bolesne niż cały zabieg.
  • w czasie zabiegu i tuz po nim Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, np: delikatne szczypanie lub pieczenie w miejscach podawania preparatu. W późniejszym okresie mogą występować zaczerwienienie i twarde zgrubienia w okół zamykanych żył. Jest to typowa reakcja , jednak zaczerwienienie znika po kilku dniach.
  • po zakończeniu zabiegu Pacjent powinien spacerować co najmniej 30 min. To ważny element profilaktyki przeciwzakrzepowej.
Efekty skleroterapii

Skleroterapia pozwala na leczenie różnych, nawet bardzo zaawansowanych problemów żylnych. Satysfakcjonujący efekt leczenia otrzymuje się po serii zabiegów (2-5) wykonywanych zazwyczaj w odstępach 2-5 tygodniowych.

Zabiegi skleroterapii najlepiej wykonywać w okresie chłodniejszym, gdy temperatura nie jest wysoka, decydując się zabieg skleroterapii nie planujmy wyjazdu do ciepłych krajów w ciągu kilku tygodni od zabiegu.

Zalety skleroterapii to znikoma bolesność, szybki powrót do sprawności po zabiegu, krótki czas przeprowadzania procedury, znikome ryzyko uszkodzeń gałęzi nerwowych, mała ilość zasinień, jak również niski koszt zabiegów, powodują że zawsze warto rozważyć tę metodę i zapytać o nią lekarza.